TEKLİF FORMU

Web sitenize gelen trafiği artırmanın 3 ücretli yolu (artı 2 bonus)

Satış ve iş fırsatlarını çekmenin en iyi yollarından biri, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmektir. Web sitenize gelen trafiği artırmak, satışlarınızı artırmanın en uygun maliyetli yolu olabilir , bu da çevrimiçi kitlenizi büyütmek için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Bu ruhla, web sitenize trafik çekmek için bazı uygun maliyetli yöntemler sunmak istiyoruz. Bir süredir iş hayatında olanlarınız için, bu seçeneklerden birkaçını biliyor olabilirsiniz. Ancak deneyimli çevrimiçi girişimciler bile bu tanıtım tekniklerini nasıl optimize edeceklerini öğrenebilirler.

Seçeneklerinizi ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki kategoriye ayıracağız ve size her birinin artılarını ve eksilerini vereceğiz.

Web sitenize gelen trafiği artırmanın 3 ücretsiz yolu

Sosyal medya

Pek çok küçük işletmenin artık web sitelerine trafik çekmeye yardımcı olmak için sosyal medyayı kullandığı ve birçok işletmenin tercih ettikleri kanallar olarak Facebook, Instagram ve TikTok kullandığı oldukça açık. Organik sosyal büyüme mutlaka para gerektirmese de, zaman ve sabır gerektirir.

Trafiği yönlendirmek için sosyal medyayı kullanırken, tutarlı bir gönderi programı tuttuğunuzdan ve kendi sitenizin yanı sıra diğer web sitelerinden içerik paylaştığınızdan emin olun. Pek çok küçük işletme, kendi işleriyle doğrudan ilgili olmayan herhangi bir bilgiyi paylaşmayı reddediyor.

Bunun yanı sıra, sosyal medyada web sitesi içeriği paylaşırken, gönderilerinizin altyazısını/içeriklerini sosyal platformlardaki kitlelere göre uyarlamak iyi bir fikirdir. Sosyal medya ve web sitelerinin iki farklı ortam olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. İnsanlar Instagram veya Facebook gibi platformlarda kısa ve tek parça içeriği tercih ediyor, bu nedenle 2000 kelimelik makalenize bir bağlantı yapıştırıp bitirmenin bir anlamı yok.

Özellikle sosyal platformlar için içerik hazırlamak ve bunu kullanıcıları web sitenize çekmek için bir "tanıtım" olarak kullanmak, bunu yapmanın iyi bir yoludur. Örneğin, bir blog gönderisindeki içeriğin özetini kullanarak kısa bir TikTok/Instagram videosu hazırlayabilir ve kullanıcılardan web sitenizdeki makalenin tamamını okumak için yukarı kaydırmalarını isteyebilirsiniz.

unutulmayan içerik

Her zaman yeşil kalan içerik, temel olarak uzun bir "raf ömrü" olan ve "taze" kalması için çok az bakım gerektiren içeriktir. Bu, siz yayınladıktan sonra uzun süre alakalı kalan içerik türüdür. Örneğin, bu sizin "nasıl yapılır" blog gönderileriniz olabilir. "Biberli pizza nasıl yapılır", "Yürüyüş için ayakkabı nasıl seçilir", "Nasıl kilo verilir". Bildiğiniz gibi bu konulara talep her zaman olacaktır.

Web sitenize organik trafik çekmek için alaka düzeylerini kullanmak istediğiniz için, Evergreen blog gönderileri SEO için optimize edilmelidir. Kısa bir süre sonra sayfa görüntülemelerini hızla kaybeden zamanında içeriğin aksine, zamanla unutulmayan gönderilerinize düzenli bir trafik akışı geldiğini göreceksiniz.

Unutulmamalıdır ki, eskimeyen içerik oluşturmak ve yayınlamak, yeni müşterileri çekmek için kritik olan belirli bir konuda otorite oluşturmanıza yardımcı olur. Ancak, oluşturmak istediğiniz her zaman geçerli olan içeriğin web sitenizle alakalı olduğundan emin olmalısınız. Sırf arama yapanların ilgisini çekmek adına sıralaması kolay olan ancak işletmeniz ve ana hedef kitlenizle ilgisi olmayan konularda gönderiler yazmayın.

Ve unutulmayan gönderiler uzun süre alakalı kalsa da, sonsuza kadar bu şekilde kalmayacaklar. Bu nedenle, bunları arada bir yeniden ziyaret etmek ve güncellemek her zaman iyidir.

misafir ilanı

Kendi siteniz için eskimeyen içerik oluşturmaya ek olarak, başkasınınki için yazmaya zaman ayırın. Web sitenize/içeriğinize bir bağlantı yerleştirmelerini istemeyi unutmayın. Bu size trafikte ani bir artış sağlayabilir (çünkü tamamen yeni bir kitleye dokunuyorsunuz). Ancak kurulumu için çok çalışma gerektirebilir. Biraz ağ oluşturmanız ve yazmaya çalıştığınız satış noktasının güvenini kazanmanız gerekecek.

Yalnızca içerik yayınlamak için başka bir yer arıyorsanız, bazı işletmeler Medium.com gibi yazması kolay ancak içeriğinizi gömülü bırakabilen web sitelerini seçer. Alanınızdaki biriyle bir ilişki kurmak ve onun izleyicileri için konuk yazmak çok daha verimli.

Web sitenize gelen trafiği artırmanın 3 ücretli yolu (artı 2 bonus)

Eposta pazarlama

E-posta artık pazarlama için en heyecan verici seçenek değil, ancak bunun iyi bir nedeni var.  Aslında, e-posta pazarlaması , tüm pazarlama kanalları arasında en yüksek yatırım getirisi (ROI) olanlardan birine sahiptir  .

Web sitenize trafik çekmenin uygun maliyetli ve zaman açısından verimli bir yoludur. Ve işletmenizin bilinirliğini artırdığı , tekrarlanan satışlar sağladığı ve geliri artırdığı kanıtlanmıştır  . Bunun nedeni, işletmenizle halihazırda bir şekilde iletişim kurmuş olan abonelerle iletişim halinde olmanızdır. Yararlı web sitesi içeriği, güncellemeler ve promosyonlar sağlayarak onları sizden satın almaya ikna edebilirsiniz.

Abonelerinize çok fazla e-posta ile spam göndermediğinizden emin olun, çünkü bu onlar için can sıkıcı olabilir. Hatta markanıza karşı olumsuz bir deneyim geliştirebilir, bülten aboneliğinizi iptal edebilir ve sizinle iş yapmamaya karar verebilirler. Bu nedenle, e-postalarınızı dikkatlice planlayın ve gönderdiğiniz her e-postada değer sağlamaya çalışın.

Bahsetmiyorum bile, e-posta pazarlaması özellikle gerçek zamanlı nitelikleri için yararlıdır. Kampanyalarınızı kimlerin açtığını, hangi bağlantıları tıkladıklarını ve ne kadar meşgul olduklarını gösteren raporlar vardır. Bu,   kampanyalarınızın başarısını kolayca ölçmenize ve ardından stratejilerinizi buna göre ayarlamanıza olanak tanır.

E-postayı pazarlama çabalarınıza dahil etmek mi istiyorsunuz? E-posta ile pazarlamaya nasıl başlayacağınızla ilgili makalemize göz atın .

Bağlı programlar

Bağlı kuruluş programı, bir işletme ile bir içerik yayıncısı arasındaki bir anlaşmadır. Bazen buna “performans pazarlaması” denir. Neden? İçeriğinizi tanıtan yayıncıya, size gönderdikleri tıklama veya satış sayısına göre ödeme yaparak, etkileşim şartlarını belirleyebilirsiniz.

Basın yayınları

Basın bültenleri dağıtmak, marka bilinirliği oluşturmanıza ve sitenize trafik oluşturmanıza yardımcı olabilir, çünkü bunlar hala haber kaynakları tarafından haber arayan haber kaynakları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Doğru yapılırsa, basın bülteniniz birden fazla satış noktası tarafından alınabilir, bu da işinize ve içeriğinize daha fazla göz anlamına gelir. Ziyaretçileri çekmenin yanı sıra, bülteniniz bir veya iki muhabirle temas kurmanıza da yol açabilir, bu da kesinlikle pazarlamaya yardımcı olabilir.

Kullandığınız dağıtım hizmetine bağlı olarak , basın bülteniniz çok farklı satış noktalarına gönderilebilir. Dağıtılmış basın bülteninin çok fazla SEO değeri olmasa da, hikayeniz için büyük bir teşhir oluşturur.

Bonus: SEO Yapın

SEO etkili olmak için yatırım gerektirir. Ancak doğru şekilde yaparsanız, uzun vadede web sitesi trafiğini yönlendirmek için en uygun maliyetli taktiklerden biridir.

İşletmenizle alakalı konularda blog yazıları yazarak başlayabilirsiniz. Blog yazmak, yalnızca web sitenizi ziyaretçiler için güncel tutmakla kalmaz, sitenize eklediğiniz her sayfa Google'daki görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

Sadece canınız ne isterse onu yazmak yerine bir içerik stratejisi oluşturduğunuzdan emin olun . Yazmaya başlamadan önce, arama yapanların bir konudaki içeriği bulmak için hangi ifadeleri kullandığını öğrenmek için biraz anahtar kelime araştırması yapın. Ardından, her blog gönderisi için bir odak belirleyin ve bunları bu anahtar kelimeler için optimize edin. İlgili bir gönderiden diğerine dahili bağlantılar eklemeyi unutmayın. Gönderinizin sıralamasını yükseltmenin kolay ama etkili bir yolu.

Bonus: Ücretli Reklamlar

Mümkün olan en kısa sürede trafik oluşturmak istiyorsanız, ücretli reklamlar iyi bir seçenek olabilir. Arama motorlarından organik trafik oluşturmak uzun vadeli bir hedeftir ve haftalar veya aylar alabilir. Oysa ücretli reklamlar, doğru yapılırsa anında bir ziyaretçi akışı yaratabilir.

Bununla birlikte, akılda tutulması gereken birkaç tavsiye var. Örneğin, banner reklamlar için asla ödeme yapmamalısınız. Banner reklamların düşük bir getiri oranı vardır ve çoğu insan bu noktada yalnızca kazara tıklar.

Küçük işletmeler için sosyal medya reklamcılığı, kolay bir yatırım getirisi elde etmek için iyi bir yerdir. Dijital reklamcılığın harika yanı, reklam performansınızla ilgili erişim, tıklama sayısı ve hatta dönüşüm oranı gibi istatistikleri görebilmenizdir. Bu veriler, sonuçları kolayca ölçmenize ve anında reklamlarınızı ayarlamanıza olanak tanır.

Reklam kurulumunuzu, bütçenizi ve performansınızı çok yakından takip edin. Ve reklam kampanyalarınızı düzgün bir şekilde oluşturduğunuzdan emin olun, aksi takdirde farkında olmadan fazla harcama yapmanıza neden olabilirler. Yine de, günlük olarak nasıl performans gösterdiklerini düzenli olarak kontrol ederek bu önlenebilir.

Sosyal medya reklamlarına ayak basmak istiyorsanız, denemeye başlamak ve erken hatalarınız için para ödemekten kaçınmak için ücretsiz reklam kuponları alıp alamayacağınıza bakın.

Son düşünceler: Sizin için neyin işe yaradığını bulun

Web sitenize trafik çekmenin birçok yolu vardır. Öyleyse, sizin için en iyi olanı bulun. İşletmenizin amaçlarına, yeteneklerine ve kaynaklarına göre seçeneklerinizi analiz edin. Ardından işe koyulun ve sayfa görüntülemelerinizin büyümesini izleyin!

Sıkça Sorulan SORULAR

Dijital pazarlama, akıllı telefonlara, dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve temelde Wi-Fi'ye bağlanabilen diğer tüm cihazlara yönelik her türlü pazarlamadır. Geleneksel pazarlama radyo, TV, basılı yayın ve filme odaklanırken, dijital pazarlama söz konusu olduğunda uygulamalar, web siteleri, bloglar, sosyal medya, e-posta ve çevrimiçi içerik hakkında düşünmek istiyoruz.
KESİNLİKLE EVET EVET EVET. Geleneksel pazarlama çabalarınızı dijital olanlarla değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak 2022 ve dijital kelimesi pazarlama stratejinize girmezse, işiniz gelişemez. Gerçekten bu kadar basit.
Dijital pazarlama ajansı, işiniz için değerli bir ortak olabilir, ancak sizin için yapabileceklerinin tam olarak farkında olmayabilirsiniz. Bir satış veya pazarlama müdürü olarak işiniz, işletmenizin "ön kapısından" müşteri çekmektir.

Bugün, müşterilerin yüzde 81'i bir satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi araştırma yapıyor; bu da, müşteri yolculukları boyunca müşterilerin çevrimiçi etkileşimini sağlayan ve onları besleyen sağlam bir çevrimiçi varlık geliştirmenin zorunlu olduğu anlamına geliyor. Bir dijital pazarlama şirketi, işiniz için bunu ve daha fazlasını yapabilir.
Bu, ajansınızın büyüklüğüne ve uzmanlaşma eğiliminize bağlı olarak değişir. Aşağıda, bir dijital pazarlama ajansında yaygın olarak bulunan rollerin bir listesi bulunmaktadır:

Genel Müdür/Kurucu
Hesap Yöneticisi: Bir müşteri olarak, projelerinizde sizinle temasa geçecek ve sizi güncel tutacak bir hesap yöneticisi atanabilir.
Grafik Tasarımcı
UI Tasarımcısı: Bu, kullanıcı dostu web sitesi tasarımında uzmanlaşmış kişidir.
Web Geliştiricisi- Yazılımcı
Metin Yazarı: Bir metin yazarı, bloglar, makaleler, web sitesi içeriği ve temel olarak pazarlamada kullanılan diğer kelimeleri yazan kişidir.
Sosyal Medya Pazarlamacısı
Google SEO Uzmanı
Bir dijital pazarlama ajansı, çok kanallı pazarlama veya tek kanallı pazarlama yoluyla müşterilere çevrimiçi olarak ulaşır. Çok kanallı ve tek kanallı pazarlama ile ajanslar, müşterilerle web siteleri, bloglar, e-posta, sosyal medya ve daha fazlası gibi bir veya birden fazla kanalda etkileşime girer. Çok kanallı pazarlama, yaşam döngüleri boyunca kanallar ve cihazlar arasında sorunsuz bir müşteri deneyimi sağlayan pazarlamayı ifade eder. Bir dijital pazarlama ajansı genellikle geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.
Dijital Pazarlama hizmeti aylık bir ücret karşılığında verilir. Ancak ücretlendirme , şirketinizin ihtiyaçları, hangi kanalların kullanılacağına göre değişim gösterir. Bir B-B pazarındaki müşteri için bazı son kullanıcı pazarlama kanalları uygun olmaz. Bir başka kriterde yapılacak çalışmanın hangi ülkelerde, kaç dilde yürütüleceğidir. Kimi zaman çok kanallı pazarlama uygunken bazen tek kanal , örneğin Google Metin reklamı ile pazarlama yapmak uygun olur. Genelde her sektör ve her tip şirket için mutlaka birden fazla kanal kullanılır.
Dijital Pazarlama artık tamamen bir şirketin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Yeni müşteriye ihtiyaç duyan her şirket, sürekli olarak bir dijital pazarlama yapıyor olmalı. Dijital Pazarlama, çoğu kullanılan araç açısından kümülatif özellikler gösterir. Bugün 100 kişi olan e-mail listeniz 2 yıl sonra 10,000 olabilir. Bugün 10 sayfadan ibaret web siteniz zamanla yüzlerce sayfalık referans bir site haline dönüşebilir. Bugün günde 10 kişinin gezdiği web sitenizi zaman içinde günde 2000 kişi ziyaret edebilir. Eğer ilk defa bir dijital pazarlama düşünüyorsanız, etkilerimi mesela bir Google Reklamı ile ilk günden görebilir veya SEO sonuçları için 5-6 ay vakit geçmesini bekleyebilirsiniz. 
Dijital pazarlama danışmanları, geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelerine yardımcı olabilir. Mevcut stratejinizdeki zayıflıkları, iyileştirme alanlarını ve en fazla kazancı elde etmenin en iyi yolunu belirleyebilirler. İnter olarak size bir Dijital Pazarlama uzmanı atıyoruz, bu kişi ekipteki diğer uzmanlarla birlikte tüm işlemlerinizi yürütüyor. ( SEO Uzmanı, Reklam Yöneticisi, İçerik Yöneticisi, Tasarım ve Yazılım Geliştiriciler. )
TÜMÜ

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x