TEKLİF FORMU

Sosyal Medyada Marka Varlığınızı Oluşturmanın 5 Yolu

İşletmeniz için sosyal medya profilleri oluşturmak istiyorsunuz. Ama nereden başlıyorsun? Düzinelerce önde gelen platform ve önemli rekabet ile, çabaya değip değmeyeceğini merak edebilirsiniz. Bize güvenin, öyle. Sosyal medya platformları her gün milyonlarca kullanıcıyı cezbeder , bu nedenle kesinlikle görünürlük kazanmak için bir fırsat vardır. Ancak sosyal medyadaki başarınız, çabanızla doğru orantılıdır. İşletmenizi sosyal medyada ne kadar iyi tanıttığınız, alacağınız sonuçlarda önemli bir rol oynar. 

Bu yüzden bu kılavuzu bir araya getirdik. Böylece marka varlığını ve bunun sosyal medyayla nasıl bir ilişkisi olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
 

Burada şunları öğreneceksiniz: 

– Sosyal medya markalaşması nedir 
– Sosyal medya markalaşmayı nasıl etkiler 
– Markalaşmaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler
– Sosyal medyada marka farkındalığı nasıl oluşturulur? 
 

Sosyal medya markalaşması 

Bir işletme sahibi olarak, muhtemelen genel marka kavramına zaten aşinasınızdır. Ancak, sosyal medya çağında markalaşma konusunda kendinize güvenmiyor olabilirsiniz. Bu platformların her yerde bulunması, işletmelerin bir marka varlığı oluşturma ve marka bilinirliğini artırma konusunda nasıl ilerlediklerini büyük ölçüde etkiler. 

Bu yüzden bir sosyal medya marka stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Ama önce, sosyal medya markalaşması nedir? Marka bilinirliğini artırarak  sosyal medya platformlarında hedef kitlenizle bağlantı kurma sürecidir .

Bir stratejiye sahip olmak, bu süreci optimize etmenizi sağlar. Bu da fark edilme ve iş hedeflerinize ulaşma şansınızı artıracaktır. Sosyal medya marka stratejinizin her sosyal medya platformuna uygulanması gerektiğini unutmayın. Zamanınızı etkisiz yöntemlerle harcamak istemezsiniz.

Sosyal medyada aktif olmak buna değer mi?

Kısa cevap: Evet. Çünkü 2021'de tahminen 4,2 milyar insan sosyal medya kullanıyordu. İşletmeler daha önce hiç bu kadar çok potansiyel müşteriye bu kadar kolay erişmemişti. Ve sosyal medya marka bilinci oluşturma, sosyal medyanın erişiminden ve teşhirinden yararlanmanıza olanak tanır. Ayrıca kendinizi rekabette öne çıkarmanıza da yardımcı olur. Bunların hepsi umut verici görünse de, küçük işletmelerin %77'sinin çevrimiçi ortamda dikkat çekmek için rekabet ettiğini unutmayın . Bu yüzden harika bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için zaman ayırın.

Başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz? 

Bir sosyal medya marka stratejisi geliştirmeye başlamadan önce dikkate alınması gereken bazı önemli faktörler vardır.

Senin markan 

İşletmenizin markasını sağlam bir şekilde kavramadan, en azından etkili bir şekilde, sosyal medya markalaşmasına odaklanmak mümkün değildir. Bu anlayış, sosyal medyada markalaşma ile ilgili yaptığınız her şeyi etkileyecektir. İşletmenizin bu bölümünü henüz detaylandırmadıysanız, pazar araştırması yapmak ve bir marka yaratmak için biraz zaman ayırın . 

Bu başlangıçta yanıltıcı olabilir, ancak bu bilgilere sahip olmak, ileriye dönük tüm marka oluşturma çabalarınızı kolaylaştıracaktır. 

Kitleniz 

Ulaşmaya çalıştığınız kitle, sosyal medya markalaşmasına dalmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli bileşendir. İşletmenizden ne görmeyi beklediklerini, nasıl tepki vereceklerini ve ne görmeyi tercih edeceklerini düşünmeniz gerekir. 

Hedef kitleniz hakkında bilgi edinmek, size sosyal medya marka stratejinizi bilgilendirecek önemli bilgiler sağlayabilir. Kitleniz hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır: 

– Yaş aralığı
– Beğendikleri ve beğenmedikleri şeyler
– Halihazırda hangi şirketlerle etkileşim halinde oldukları 
– Ne tür sorunlarla karşılaştıkları 

İşletmenizin markası ve hedef kitleniz hakkında net bir fikriniz olduğunda, sosyal medya markalaşmasıyla ilgilenmeye başlayabilirsiniz. 
 

Kendinizi sosyal medyada markalaştırmak 

1. Sosyal medya profilinizi tamamlayın
2. Markanız ve hedef kitleniz için en iyi sosyal medya platformlarını kullanın
3. Bir gönderi programı geliştirin
4. Kitlenizle etkileşim kurun
5. Web sitenizi sosyal medya varlığınıza entegre edin

Kendinizi sosyal medyada markalaştırmak, tamamen hedef kitlenizin önüne çıkmak ve işletmenizin neden dikkate değer olduğu konusunda etkili bir şekilde iletişim kurmakla ilgilidir. 

Marka varlığınızı sosyal medyada oluşturmanın bazı yollarına bir göz atalım.

1. Sosyal medya profilinizin eksiksiz olduğundan emin olun

İlk adım, profillerinizi markayla ilgili içerikle resimler ve bağlantılar biçiminde donatmaktır.

Sosyal medya profil resmi 

Profil resminiz, profillerinizin nispeten temel bir parçasıdır, ancak sosyal medya markalaşmasında önemli bir rol oynar. Tüm sosyal medya profil resimlerinde işletmenizin logosunun bulunduğundan emin olmanız gerekir . Neden? Çünkü logonuz tüm platformlarda tekdüzelik hissi yaratacak ve kullanıcıların işletmenizi arama sonuçlarında bulmasını kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Biyografisi 

Bu bölüm, işletmenizin ve müşterilere neler sunduğunun kısa bir özetini içermelidir. Bazı sosyal medya platformları, biyografiniz için diğerlerinden daha fazla alan sunar, ancak işletmenizi ilk tanıdıklarında ziyaretçileri bunaltmak istemezsiniz. Biyografi bölümlerinizi iki veya üç cümleyle sınırlandırmaya çalışın. 
 

Kısa, tatlı ve öz. Ancak yine de kullanıcılara ne yaptığımıza dair doğru bir fikir veriyor. 

Web sitesi bağlantısı 

Sosyal medya marka stratejinizi tamamlamak için sosyal medya varlığınız ile web siteniz arasındaki boşluğu doldurmanız gerekir. Bu amaca ulaşmanın en kolay ve etkili yollarından biri, profillerinizde bir bağlantı sağlamaktır. Ayrıca tüm büyük sosyal medya hesaplarımızda bir bağlantımız var. 

Sosyal medyadaki kullanıcıları web sitenize bağlayarak, işletmenizin markasının erişimini daha iyi gösteriyorsunuz. Şimdi, ilk dürtünüz ana sayfanıza bağlantı vermek olabilir. Bu her zaman iyi bir seçenek olsa da açılış sayfalarını veya son blog gönderilerini de öne çıkarabilirsiniz .

2. Markanız için en iyi sosyal medya platformlarını kullanın

Kullanılabilir düzinelerce sosyal medya platformuyla, birçok işletme marka stratejilerine nereden başlayacaklarını bile bilmiyor. Tavsiyemiz: Zamanınızı ve enerjinizi çok fazla platformda harcamaya çalışmayın . İşletmenizin güçlü yönlerine uygun sosyal medya platformlarını bulmak çok daha akıllıca. 

Örneğin, güzel ev yapımı takılar satıyorsanız, marka bilinci oluşturma amaçlarınız için en çok görsellere dayanan bir sosyal medya platformu çalışacaktır. Bu durumda, Instagram ve Pinterest harika seçimlerdir. 

Ancak vergi hizmetleri sunan bir işletmeniz varsa, paylaşacak çok fazla görsel içeriğiniz olmayabilir. Bu durumda, LinkedIn, Facebook ve diğer dinamik platformlar daha iyi seçeneklerdir. 

Bu nedenle, her bir sosyal medya platformunun avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun ve işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun olanı seçin. 

3. Bir gönderi planı geliştirin 

İşletmenizin güçlü yönlerini tamamlayan ve profillerinizi dolduran sosyal medya platformlarını seçtikten sonra, etkili bir gönderi programı geliştirmenin zamanı geldi. 

Gönderi planınız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şeyi belirleyecektir: 

– Ne tür içerikler paylaşıyorsunuz
– Ne sıklıkta paylaşım yapıyorsunuz 
– Günün hangi saatinde paylaşım yapıyorsunuz 
– Gönderide neler var?

Bu faktörler platformlar arasında farklılık gösterse de, işletmenizin markasına sadık kalırken gönderilerinizi olabildiğince çok kullanıcıya ulaşmak için optimize etmek çok önemlidir. 

Gönderilerinizin sıklığı ve içerik türü açısından tutarlı kalmak, kullanıcılarınızın gözünde işletmenizin markasını geliştirmeye yardımcı olacaktır. 

4. Hedef kitlenizle etkileşim kurun

Pek çok işletme sahibi, sosyalleşme eksikliği nedeniyle sosyal medya marka stratejilerinden sonuç görmüyor . Harika bir profil oluşturmak ve tutarlı bir şekilde faydalı içerikler yayınlamak yeterli değildir. Kitlenizle düzenli olarak etkileşimde bulunmanız ve etkileşimde bulunmanız gerekir. 

Sosyal medya şirketleri, platformlarını etkileşimi teşvik edecek şekilde tasarlar. Ne kadar aktif olursanız, platformların gönderilerinizi tanıtma olasılığı o kadar artar. Ayrıca, hedef kitlenizle etkileşimde bulunmak mevcut ve potansiyel takipçilerinize duyarlı, güvenilir ve güvenilir olduğunuzu gösterir. 

Kitlenizle daha fazla etkileşim kurmanın bazı yolları şunlardır: 

– İçeriğinize yapılan tüm yorumları yanıtlayın
– Kullanıcıların ürettiği içeriği profillerinizde paylaşın
– Hedef kitlenizin profillerine ve gönderilerine yorum yapın

5. Web sitenizi sosyal medya varlığınıza entegre edin

Sosyal medyadaki marka varlığınızı en üst düzeye çıkarmak için web sitenizi platformlarınıza entegre etmenin yollarını bulmalısınız. Neden? Çünkü sosyal medya bazı satış işlevleri sunsa da web siteniz üstün dönüştürme aracı olmaya devam ediyor. Daha önce tartıştığımız gibi, ilk adım biyografinizde web sitenize bir bağlantı paylaşmak olacaktır. 

Sosyal medya izleyicilerinizi web sitenize bağlamak için diğer bazı yararlı stratejiler şunlardır: 

– Akışınızda düzenli olarak blog gönderileri paylaşın
– Her platformdaki diğer bağlantı fırsatlarından yararlanın
– Kullanıcıları bağlantıları tıklamaya teşvik etmek için bir harekete geçirici mesaj ekleyin 
– Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için bir indirim kodu veya kuponu sunun

Sonuç olarak

Sosyal medya platformları, potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak için güçlü araçlardır. Etkili bir sosyal medya marka stratejisi oluşturursanız, işletmeniz hedef kitlenize neden sizden satın almaları gerektiğini başarılı bir şekilde gösterebilecektir.  

Bu sosyal medya markalama ipuçlarını takip etmek, işletmenizi sosyal medyanın genellikle kafa karıştırıcı dünyasında yönlendirmenize yardımcı olabilir. Sosyal medya markanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bir web sitesi oluşturmayı düşünmelisiniz . İnter Yazılım, başlamanıza yardımcı olacak uzmanlığa ve araçlara sahiptir. Rakipsiz web barındırma planlarımıza bugün göz atın .

Yorumlar

Op. Dr. Hasan Hüseyin Arslan
Fatma Özgün Apaydın/ Florame Türkiye Kurucu Ortak ve Genel Müdür
TÜM YORUMLAR

Referanslar

Hizmetlerimiz

Biz Neler Yapıyoruz!

Tüm sektörlere yazılım, tasarım dijital pazarlama alanında hizmetler vermektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına internet sitemizde çerez kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası’nı inceleyiniz. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiÄŸinizi kabul edeceÄŸiz.
x