Ziyaretçilerin Dostu, Geri Dönüşüm Sağlayacak Mobil Web Tasarım Önerileri - Google
Inter Yazılım
Günümüzde insanların internet kullanım zamanlarının artması ve alışkanlıklarının mobil internete kayması tüm şirketlerin, kurum ve kuruluşların mobil web sayfası olmasını zorunlu hale getiriyor.

"Mobil web sitesini iyi yapan nedir?" sorusunun cevabı her zaman değişiyor. google 'da bu soruya kapsamlı bir cevap vermek için Answerlab ile birlikte bir çalışmaya imza attı ve kullanıcıların mobil sitelerle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu inceledi. Bu incelemesini slayt şeklinde yayınlayan google, tüketicilerin ziyaret edeceği ve dönüşüm sağlayacağı etkili 25 tane prensip belirledi.


Ana sayfa ve site navigasyonu


Mobil sitelerde ana sayfanın kullanıcıyı çeken en önemli bölüm olduğunu söylüyor. Ana sayfa ve site navigasyonunda öne çıkan prensipler ise call-to-action’ların görünür olması ve sayfanın ortasına yerleştirilmesi, kategorilerin/menülerin kısa ve etkileyici isimlere sahip olması, diğer sayfalardan ana sayfaya geri dönüşün kolay olması ve promosyonların içerikleri gölgeleyecek şekilde, kullanıcının gözüne gözüne sokulmaması olarak sıralanıyor.


Site içi aramalar


google’a göre mobil sitelerde ekstra özen gösterilmesi gereken diğer bir bölüm ise site içi aramalar. Bunun için google mobil site sahiplerine arama kutusunu görünür bir şekilde konumlandırmaları, arama sonuçlarının kullanıcının aradığı şeylerle örtüşür ve alakalı olması, site içi aramanın kullanılabilirliğini artırmak için aramaya filtreler eklenmesi ve kullanıcıların daha alakalı sonuçları görüntülemesi için onları yönlendirici ifadelerin yer almasını öneriyor.


Dönüşüm


Özellikle e-ticaret siteleri için dönüşüm artırıcı mobil site önerilerini de listeleyen google ekibi, şirketleri tüketicilerin siteyi gezmek için hesap açmaları ve giriş yapma zorunluluğu getirmemelerini önerirken onlara siteyi keşfetmek için zaman tanımaları gerektiğini vurguluyor. Benzer şekilde tüketicilerin ziyaretçi olarak satın alma yapmasının sağlanmasının önemine değinen google ekibi, sitelerin ellerinde bulunan bilgilerle gerekli bölümleri doldurmaları ve bunun için tüketiciye zorluk sağlamamalarını öneriyor. Son olarak birden fazla cihaz kullanan ve mobilden ödeme yaparak alışverişini tamamlamak isteyen tüketiciler için, bu sitelerin mutlaka diğer cihazlardan alışverişlerini tamamlamasına dair çözümler geliştirilmesini öneriyor.


Formlar


Aynı şekilde form doldurma seçeneklerine de değinen google, yine var olan kullanıcı bilgilerinin otomatik olarak doldurulması, işaretleme seçeneklerinin kullanıcı dostu bir tasarımla sunulması, tarih seçimlerinde görsel takvim kullanılması, form doldurulurken yapılan hataların anında kullanıcıya bildirilmesi (kullanıcıların aynı formu onlarca kez baştan aşağıya doldurmasının önüne geçilmesi) ve formlarda doldurulacak alanların olabildiğince minimum tutulması konusunda mobil site sahiplerini uyarıyor.


Kullanılabilirlilik


Son olarak kullanılabilirliğe değinen google, tüm web sitesinin mobil ekranlara göre baştan aşağı optimize edilmesinin gerekliliğini vurgularken görselleri büyütmek için ekranı tutup çekme geleneğinin artık bitmesi gerektiğini söylüyor. Bunlara ek olarak ürün görsellerinin büyütülebilmesi, ekranın farklı şekillere evrilebilmesi seçeneğinin kullanıcıya bırakılması, sayfalar içi geçişlerde yeni sekme formülünün benimsenmemesi gibi özelliklere değiniyor.

Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.