Mobil web siteniz yoksa çok şey kaçırıyorsunuz!
Inter Yazılım
Bilindiği gibi Mobil web kullanımı gittikçe artıyor ve Google'in verilerine göre 2015 yılında herkes mobil web sitesi kullanacak. Bizde bu yüzden neden Mobil uyumlu siteler oluşturmanız gerektiğini söyleyelim.
 


Mobil Web Nedir?
 
Bu soruyu birkaç yıl önce sorsaydınız size sadece telefon ile girilen internet derdik. Ancak günümüzdeki tanımı herhangi bir taşınabilir (telefon , tablet vb.) cihazlarla girilen internete Mobil Web Sitesi denir. Tanıdığımızın çoğu kişinin taşınabilir cihazlarla en az 1 kere internete girdiğini düşünürsek mobil web sitesinin önemi azımsanmayacak kadar ortada...

İnsanlar Ne Kadar Mobil Web Kullanıyor?
 
Google'inde destekçileri arasında bulunduğu Our Mobile Planet 'in Türkiye nüfusunu baz alan verilerine göre 1 günde nüfusun %88 'i (çok hızlı olarak artmakta) mobil internet ile internete giriyor ki bunların %77 'si günde en az bir siteyi gezmek için internete giriyor.

Neden Sitem Mobil Uyumlu (Responsive) Olmalı, Ne Gerek Var?
 
Tek cevap, mobil web kullanan kullanıcıların azımsanmayacak çoğunluğu. Araştırmalara göre günümüzde Mobil Web kullananların sayısı Bilgisayar kullanıcılarını geride bıraktı. Bu verilere göre sitenize gelen mobil ziyaretçilere daha iyi site, hız, hizmet sağlamak amacıyla sitenizin Mobil web uyumlu olması gerekiyor. Mobil Web Siteniz yok ise bu işte ciddi değilsiniz.

Sitem Mobil Web Uyumlu Mu?​
 
Sitenize gelen mobil web ziyaretçileri belirli bir kota kullanarak sitenizi ziyaret ederler. Bu yüzden sitenizin mobil web bölümü ziyaretçilerin kotasını fazla şişirmeyecek ve hızlarını fazla düşürmeyecek şekilde inşa edilmesi gerekir. Ayrıca ;

1- Sitenizde yer alan yazıların yakınlaştırma veya uzaklaştırma olmadan okunabilmesi,
2- Gezinme içerikleri yeterince açık olması,
3- Arama işlevine kolayca tıklanabilmesi,
4- Yüklenme hızı düşük olması (Google bu süreyi 5 saniye olarak hesaplar.Yani mobil siteniz 5 saniyeden az bir zamanda yüklenmelidir.)

Web siteniz mobil uyumlu değilse SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için Google’a göre çok geridesiniz.. Düşük bütçelerle sitenizi mobil cihaz (akıllı telefon ve tablet) uyumlu hale getirebilir, ya da sitenizi yenileyebilirsiniz. Mevcut müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle olan iletişiminizi geliştirmek şüphesiz sizi daha rekabetçi yapacak.

Mobil Web Sitesinin değerinin ne kadar önemli olduğunuz gördünüz. Sizde Mobil Web pazarında payınıza düşeni istiyorsanız ve halen bir Mobil Web Sitesi yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın.