İnternetten Satış Yapmanın Altın Kuralları!
Inter Yazılım
Son 2-3 yılda ülkemizde eticaret hızla gelişti ve sayısı fazlalaştı. Bununla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmeler, kurumsal firmalar internetten satış yapmak için kendi sitelerini kurmaya, satış yapmaya başladı. Onlarca sektörde kurulan eticaret siteleri dünya üzerinde oldukça fazla ilgi görmeye devam ediyor.

Eğer stoklu ürünleri bulunan veya stoksuz ürünlerin tedariğini sorunsuzca yapan işletmelerden biri iseniz, sizin için e-ticaret sitesi açmak ve satışa başlamak aslında çok kolay.

İşletmelere e-ticaret yazılımı ve alt yapısı sunan İnter Yazılım, eticareti merak eden ve bir adım atmak isteyenlerin bilmeleri gereken 4 ana kural olduğunu söylüyor. İnternetten satış yapmanın olmazsa olmazları:
1. Vakit Ayırmak

E-ticarete başladığınızda işletmenizde bu konuyla ilgilenecek bir ekibiniz varsa veya siz kendiniz günde birkaç saatinizi ayırabiliyorsanız bir sorun yok demektir. Eğer internetten satış yapacağınız siteniz ile bir işletme sahibi olarak siz zaman ayıracaksanız e-ticaret sitesi açtığınızda günlük belirli bir süreyi ayırmanız hem e-ticaret sitenizin gelişimi için hem de kendi gelişim ve öğreniminiz için oldukça önemli. Gün içerisinde 2-3 saatinizi ayırmanız, yönetim süreçlerinizi, sipariş takip ve süreçlerinizi yönetmek için ilk etapta yeterli olacaktır. Yazılım firmanızdan da kontrol paneliyle ilgili eğitim almanız faydalı olacaktır.


2. Vergi Mükellefi Olma Zorunluluğu

Eğer bir işletme sahibiyseniz yeni bir firma kurmanıza gerekmiyor. Eğer şirketinizi yeni kuracaksanız en düşük maliyetlisi Şahıs Şirketi, veya Adi ortaklık kurmanız olacaktır. 2013 yılı verilerine göre bu tip şirketleri kurmanın maaliyeti 500 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir. Limited veya Anonim şirketler için maliyetler daha yükselmektedir.


3. Bütçe

İnternetten satış yapacağınız sitenin hazırlanması ve satış sürecinin oluşması için ihtiyaç duyacağınız bütçeyi iyi belirmeniz gerekmektedir. Bütçenizi belirlerken firma kurulum maliyetlerinizi, yazılım maliyetlerinizi ve ürün teminini sağlamak için gerekecek olan maliyet hesabınızı iyi yapmanızda fayda var. E-ticaret sitenizin büyüme stratejisisine bağlı olarak bütçeniz değişiklik gösteriyor olacaktır. Kısa sürede bir noktaya gelmesini istiyorsanız, reklam ve analiz süreçlerinizi yönetmek için daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Uzun vadede bir gelir kalemi oluşturmasını istiyorsanız, yavaş ve kararlı ilerleyebilirsiniz.


4. Profesyonel E-ticaret Yazılımı

Özellikle küçük işletmelerin hazır bir e-ticaret web sitesi satın alması çok daha doğrudur. Hazır çözümlerin en büyük avantajı sorunsuz, gelişmiş ve düşük maaliyetli bir e-ticaret sitesini hızlı bir şekilde hayata geçirmenize olanak vermesidir. Ülkemizde yüksek satış rakamlarına ulaşan bir çok büyük işletme de e-ticaret konusunda hazır çözümleri kullanmaktadır.

Satın alacağınız e-ticaret paketine karar vermeden önce e-ticaret siteniz için ihtiyaçlarınızı belirlemeli, kullanacağınız yazılımın o ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını iyice incelemelisiniz. E-ticaret yazılımının tek başına yeterli olmayacağını unutmayın. Ödeme sistemleri, kargo şirketleri, tedarikçileri gibi iş ortaklarıyla entegre çalışabilen bir e-ticaret yazılımı sizi birçok maaliyetten kurtaracak, zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Eğitim, teknik destek, satış ve pazarlama konusunda özel fırsatlar gibi konularda çözümler bulabileceğiniz e-ticaret çözümlerine yönelmeniz başarı yüzdenizi artırıyor olacak.