E-Ticaret Sitesinde SEO (Arama Motor Optimizasyonu)
Inter Yazılım
E-ticaret hacmi her gün genişliyor ve bu sektöre yeni oyuncuların katılması için cazip hale geliyor. Bu kadar yoğun ilginin ve rekabetin olduğu sektörde her yıl sektörde bir çok firmanın kepenkleri indirdiğini de gördüğümüz oluyor. Reklam vermeyen, SEO yönünden zayıf olan E-ticaret sitelerinin sektörüdeki rekabette mücadele etmesi neredeyse imkansız.

Standart E-Ticaret paketleri ile bir kaç gün içerisinde dijital satış ortamına başlamak gayet mümkün. Hazır paket satan firmaların sağlamış olduğu XML ’ler ile hiç stok maliyetine girmeden bir anda sitenize binlerce ürün dahi ekleyebiliyorsunuz. Kulağa çok güzel gelse de aynı şekilde bu sektöre girmek isteyen yüzlerce kişi daha olduğunu düşünecek olursak durumun vehameti ortaya çıkıyor. E-Ticaret sektörüne yeni başlayanlar için SEO problemlerini 4 başlıkta görelim.


1- Ürün Açıklamalarının Benzerliği:

Satın aldığınız E-Ticaret paketlerinin içeriğindeki XML ile entegrasyonu yapılmış ürünleri, kategorileri, açıklamaları ve daha bir sürü özelliği sadece siz kullanmıyorsunuz. Arama motorlarındaki bu benzerlik sitenizin sıralamasını ön sıralara çıkartmaya yetmiyor. Düzenlenen içerik, özgün anahtar kelimeler ve açıklamalar ile farklı olduğunuzu göstermelisiniz. Ayrıca ürünlerinizi etiketle ile desteklemenizde faydalı olacaktır.


2- Ürün Açıklamalarının Yetersiz veya Eksik Olması:

Yine XML ile satış yapılacak sitenizde bir çok ürünün açıklamasının boş veya yetersiz olduğunu görebilirsiniz. İyi bir XML firmasıyla çalışmak faydanıza olmakla birlikte, ürünlerinizi tek tek admin panelinizden kontrol etmelisiniz.


3- Ürün Yorumları:

Satış yapılabilmesi ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) açısından yorumlar değerli bir yer tutar. Yorumlarınızı teşvik edici, kampanyalarınızı belirten, asla negatif olmaya şekilde gerçekçi oluşturmalısınız. Bu işlem sizi sıralamaya sokacak faktörlerdendir ve sitenizi iyileştirecektir.


4- Ürün Başlıkları (Title):

XML entegrasyonu ile gelen ürünlerin başlıklarında kod numaraları, özel karakterler, parantezler vs. bulunabilir. Ürün başlığında mümkün olduğunda ürünü anlatan kelimeler kullanılmalıdır. Ürün URL i kullanımınızı yine ürün bilgileri içeren kelimelerden olması çok hassas bir konudur. Google aramalarda URL alanındaki kelimeleri sorgularında çok fazla kullanır. 


Bir e-ticaret web sitesi veya optimizasyon hizmeti almak için firmamızı sabit telefonlarından arayabilir veya mail atabilirsiniz.